Još jedan sa spiska starih recepata koji se rado priprema u mojoj kuhinji i čijem specifičnom ukusu dajem ogromnu prednost. Specifičnost samog kolača i jeste neprocenjivo fin ukus, kao i sam grilijaš koji na kraju dobije izuzetnu strukturu, boju i ukus koji se pamti.
Kolač koji se pravi od dva mala lista oblatne, bez pečenja, uz bogat krem, a na kraju ispadne baš dosta štanglica. Moram reći da je grilijaš jedan od mojih omiljenih poslastica koju uvek rado pripremam. Idealan je za posne slave, praznike i svaki dan, pred vama je još jedan dekorativan kolač, koji se voli.

Grilijaš krem zaista ima dosta široku primenu u pripremi raznih poslastica. To je karamelizovani šećer u kome se dodaju pečeni orašasti plodovi, lešnici, orasi, badem kao i ostali sastojci u zavisnosti od recepta… Mnogima se čini kao komplikovana priprema, a nije baš tako.

Potrebno je:
2 lista male oblatne,
(ili jedan veliki list podeljen na pola),
250 g kristal šećera,
250 g margarina,
3 pune supene kašike džema od kajsija,
200 g lomljenog posnog keksa,
200 g pečenih seckanih lešnika,
1 limun šećer.

Priprema:
Lešnike ispeći u rerni, još tople lešnike staviti u pamučnu salvetu i protrljati dlanovoma da se skine tamna opna. Lešnike iseckati ručno ili u seckalici.
Margarin iseći na manje komade i ostaviti sa strane (podeliti margarin na desetak kockica).
Keks izlomiti na sitnije komade i takođe odložiti sa strane.
U široj suvoj posudi staviti kristal šećer i na srednje jakoj vatri napraviti karamel gustine meda, povremeno protresite posudu da bi se šećer ravnomerno otopio i karamelizovao. Nije potrebno mešati šećer, u tom slučaju se mogu napraviti grudvice kojima će trebati dosta vremena da se otope. U karamelizovan šećer postepeno dodavati manje komade margarina i mešati da se šećer i margarin sjedine u glatki karamel, postepeno dodavati i kašiku po kašiku domaćeg džema od kajsija. U koliko se stvore kristali šećera ne očajavajte, uz postepeno dodavanje margarina i džema i konstantnog mešanja kristali šećera će se otopiti i pretvotiti u fin karamel krem. Potrebno je oko 25 – 30 minuta konstantnog mešanja da se sav šećer otopi u koliko ima dosta kristala. Ako vam je šećer u tečnom stanju i bez grudvica ukuvavanje karamel krema biće u kraćem vremenskom roku gotov.
Ukuvan i kremast karamel krem skloniti sa ringle dodati izlomljen keks promešati drvenom kašikom, nakon toga dodati i seckani lešnik. Sve lepo promešati i sjediniti, još vruću masu naliti na mali list oblatne, špatulom poravnati masu i pokriti drugim listom i dobro pritisnuti dlanovima da se sve fino zalepi. Kada se fil malo ohladi preko oblatne staviti pek papir i opteretiti – pritisnuti nekom većom knjigom ili težom drvenom daskom i ostaviti da se dobro ohladi, najbolje preko noći.
Dobro ohlađenu oblatnu seći oštrim nožem ili skalpelom u štanglice željene veličine i poslužiti. Grilijaž oblatna je izuzetno ukusna i fina…
Kod nas se redovno nađe na tacni sa slavskim kolačima i to svake godine bez izuzetka. Slobodno mogu reći da grilijaš oblatne ubrajam u najukusnije kolače koji se u našim domovima pripremaju još iz vremena naših baka.

Stvarajmo skupa predivne ukuse, ukuse koji se pamte, koji nas vraćaju u detinjstvo, čiji ukus dugo ostaje na nebce, u srcu, u sećanju.

Pozdrav iz naše slatke kuhinje do nekog narednog druženja.