
Da li i vi u svom vrtu gajite kupine? U koliko do sada niste poželeli da svoj vrt obogatite ovom plemenitom biljkom, moja preporuka je da svakako razmislite o nekoj sadnici koja će svojim plodovima vas i vašu porodicu obradovati već naredne godine sočnim i mirisnim plodovima koje ćete sami ubrati. Moja sreća je da u našem vrtu kupine odavno stanuju, tu su zahvaljujući vrednim rukama moje nane, a mi ih i dalje negujemo i ljubomorno čuvamo da nas uvek iznova i iznova obraduju mirisni plodovi i ulepšaju nam leto svojom slatkoćom. Deca koja su tamo daleko, a ipak uvek tu u vreme sazrevanja su posebno radosna i sa osmehom grle svaki grm kupine, sve ručicama umrljanim od tamnih plodova. Znam da i oni koji stanuju gore sa svima nama dele radost i osećaju našu sreću sa svakom ubranom kupinom iz našeg porodičnog vrta, znaju oni da i tada mislimo na njih… oni su uvek deo naših uspomena i naših sećanja na prošlost…

Neka istraživanja kažu: kupine su bogate antioksidansima, što ih s razlogom svrstava u deset najzdravijih namirnica. Njeni plodovi su pravi izvor vitamina i mineralnih materija tokom leta. Vrlo su pogodne i za pripremu džemova, marmelada i ostalih poslastica, pa samim tim su odlične za pripremanje zimnice, što je jedan od načina kako bi ove divne plodove sačuvali i konzumirali u toku zimskih meseca. Semenke iz kupina sadrže veliku količinu elagične kiseline koja je snažni antioksidans. Kako kuvanje ne uništava elagičnu kiselinu tako su pripremljeni džemovi, slatka, kompoti odličan način da ove izuzetno zdrave i korisne plodove sačuvamo u teglici za hladne dane. Jedan od naših favorita je džem od kupina sa cimetom…
Doručak koji počinje i koji se završava vrućim pecivom, domaćim džemom i čašom toplog mleka je čarolija jutra u našem domu… moram priznati ne retko tokom čitave godine. Posebnu pažnju nas i naših gostiju zauzima džem od kupina sa cimetom, priprema jednostavna, a ukus savršen…
1 kg zrelih kupina,
500 g šećera,
prstohvat karanfilića u prahu,
prstohvat, dva cimeta u prahu,
1 kašika soka od limuna.
Priprema:
Zrele i zdrave kupine očistiti od peteljki i staviti u đevđir (posuda sa rupičastim dnom) i oprati ih uranjanjem u čistu hladnu vodu. Vodu zameniti par puta i postupak ponoviti, sve dok se sa kupina ne odstrani sva nečistoća. Ostaviti 10 – 15 minuta da se višak tečnosti ocedi iz kupina pre kuvanja. Pripremljene kupine staviti u odgovarajuću širu posudu i kuvati na laganoj vatri uz stalno mešanje dok ne omekšaju i ne puste sopstveni sok. Kuvati dvadesetak minuta, omekšanim kupinama dodati šećer, začine i sok od limuna, nastaviti kuvanje na srednje jakoj vatri sve dok se pri mešanju ne ugleda dno posude. Ukuvan džem naliti u pripremljene i prethodno sterilisane teglice (teglice oprati, posušiti, naređati u pleh bez poklopca, tegle staviti u rernu i zagrejati je na 100 stepeni, ostaviti tegle oko 15 – 20 minuta u vrućoj rerni. Nakon tog vremena teglice su spremne i mogu se koristiti za nalivanje džema, pekmeza, marmalade…) U koliko su prilikom nalivanja zaprljani rubovi teglica obavezno ih obrisati salvetom ili papirnim ubrusom umočenim u alkohol ili rakiju. Teglice ostaviti u vrućoj rerni sve dok se potpuno ne ohlade. Ohlađene teglice hermetički zatvoriti metalnim poklopcima i ostaviti na hladno i mračno mesto do upotrebe. Podelite sa prijateljima, sa onima koje volite…