Desert Desert sa filom Slatko testo

Gomboce – knedle sa šljivama

Volim ovaj period godine i plavu šljivu koja je meni kraljica septembra. Sećam se velikih stabala šljiva u dedinom voćnjaku, stabla su bila poređana u red ko vojnici u stroju, delila su prostor sa drugim stablima, bilo je tu trešanja, višanja, krušaka i to više sorti da se jedna pretera, a druga tek zri, breskvica, nektarina, jedna velika mirišljava dunja i najdivnijih jabuka. Kako su samo jabuke bile mirisne i sočne, najradije sam brala crveni i žuti delišes, bilo je još sorti jabuka, neke krupne crvene, pa opet neke žute… tada nisam razmišljala o tome koje su sorte, bitno je bilo da nas tamo uvek čeka puna krošnja od pruća sa svežim voćem. A voćnjak je uvek bio uredno pokošen, stabla poređana na popularni špalir, vodio je deda računa da svako stablo dobije dovoljno prostora za sebe… onako da se pošteno razbaškari svojim granama, da stablo dobro ojača, da dobije dovoljno sunca i toplote, dovoljno vazduha i vode… Odavno već tamo je ništa, sve je prekrio debeli sloj asfalta, baš tu su ,,uselili,, izgradili novi auto – put A4 – popularni Koridor 10, tu sad gaze veliki kamioni – šleperi žureći da što pre stignu na svoje odredište, jure veliki brzi automobili koji se kreću iz srednje i zapadne Evrope ka Bliskom istoku…

Od tako modro – plavih šljiva nastale su i ove prekrasne knedle, ali one kako reče Ana Radulović – Šta ima za večeru najlakše knedle sa šljivama, na moje veliko oduševljenje videh da ih sa istom radošću priprema i meni jako draga Jeka Marić – Jekin Kapric pa zašto ne bih probala i ja.

I moram priznati u ovom receptu je spas i pravi je izbor za sve ljubitelje knedli koji imaju manje vremena za pripremu istih. Zamislite samo to moje oduševljenje…. nema gomila suđa, kuvanja krompira, presovanja, čekanja da se pire hladi, za nula vremena dobijete divno ukusne i sočne knedle na svom stolu. Moje oduševljenje je trajalo i trajaće, ne kažem ja da se neću vratiti nikad tradicionalnom receptu, ali kada poželite nešto bržu varijantu za pripremu knedli ovo je pravi recept.

Potrebno je:

120 g krompira iz kesice za pire – 1 kesica,

4 dl hladne vode,

2 kašike ulja,

1 jaje,

200 g brašna ili

(100 g brašna i 100 g griza).

prstohvat soli,

Još je potrebno:

12 šljiva,

5 – 6 kašike žutog šećera,

50 g maslaca,

3 kašika ulja,

3 kašike prezli,

3 kašike mlevene plazme,

cimet,

vanilin šećer.

Priprema:

Sve sastojke po redu kako su napred navedeni staviti u posudu za mešenje, znači ovako: dodati pahulje za krompir pire, vodu, ulje, jaje koje je posebno malo umućeno da se bolje sjedini sa testom, brašno, (možete staviti 100 g brašna i 100 g griza obe varijante su izuzetno dobre, sve zavisi koju vrstu testa više volite) prstohvat soli i zamesiti testo.

Dobro oprane šljive očistiti od koštica, za to sam iskoristila jedan veći šrafciger koji inače koristim u kuhinji (moja nana je nekada u te svrhe koristila drveno vreteno ono kojim se inače prede vuna) sobzirom da sam htela da šljiva ostane gotovo cela bez da je sečem ovo je bila odlična ideja. Svakoj šljivi sam dodala u srdini malo žutog šećera koji sam pomešala sa vanilin šećerom.

Pripremljeno testo izvaditi na radnu površinu posutu brašnom i iseći na 12 jednakih delova (može se napraviti valjak od testa da bi se lakše podelilo). Svaki deo testa istanjiti na dlan, u sredini staviti šljivu koju zatim lepo umotate u testo, kao kada pravite lopticu od testa, tako da šljiva bude fino upakovana sa svih strana.

Pripremljene knedle složiti na tacnu, a zatim staviti šerpu sa vodom da zavri u kojoj obavezno treba dodati malo soli, knedle uvek kuvati u ključaloj vodi, vodeći računa da u šerpi ne stavite previše knedli jer njima treba dovoljno prostora pri kuvanju da se mogu fino okretati. Kuvati ih desetak minuta, tj pet minuta nakon što isplivaju na površini.

Dok se knedle kuvaju, u širu posudu dodati ulje i maslac, propržiti prezle pomešane sa keksom. Skuvane knedle vaditi rešetkastom kašikom i stavljati u pripremljene prezle sa keksom, dobro ih uvaljati i bogato posuti žutim šećerom koji je zamirisan cimetom.

Knedle služiti tople, kao glavno jelo, a bogami može i kao desert. Ja uvek glasam za ovu drugu opciju, meni je ovo odličan slatkiš, ma prava poslastica. Pravi su izbor za popodnevno druženje sa prijateljma uz finu šolju čaja.

Vreme je šljiva te vam svakako preporučujem da ne propustite priliku da pripremite ovaj delikates. Redovno pripremam knedle i uvek ostavljam u friz da mi se nađu u toku zime kada ne bude svežih šljiva. Naravno knedle se mogu puniti i drugim voćem, čokoladom, eurokremom…

U koliko vam se dopada recept podelite ga sa prijateljima i ne oklevajte da isti pripremite u svojoj kuhinji, a mi se družimo uskoro uz neki novi recept koji čuvamo od zaborava…

You may also like...