Badnjak treba da sačinjava grančica hrasta ili cera, seče se i zaseca sekirom ukoso sa istočne strane… Kako kaže narodno verovanje, Badnjak se treba preseći sa tri udarca sekirom, kad se donese kući ostavi se uspravno pored ulaznih vrata da tu stoji do večeri, a u dom se unese kad padne veče.
Jedan od običaja je svakako i taj da se jede na podu koji je pokriven slamom. Moram priznati toga se sećam još iz vremena kad sam bila dete, bilo je to vreme kada je naša nana pripremala praznik sa velikim ushićenjem, žureći da stigne i obavi sve na vreme, (uz našu pomoć, ma koliko ta pomoć bila mala) okupljajući nas u svoje naručje, sa puno ljubavi i topline.
Pazila je naša nana na svaki detalj i svaku sitnicu. Trudila se da porodica bude na okupu, da za trpezom uvek vlada mir, spokoj, neka svečana tišina. Da smo svi tu, zajedno okupljeni jedni oko drugih. Širila je ljubav oko sebe, dobrotu i plemenitost duše, ta lepota njene duše i dalje lebdi u našem okruženju, posejala je seme koje još uvek klija, seme koje se zove ljubav.
Naučila nas je svemu: kako biti i ostati čovek, kako brinuti o svom bližnjem, kako da prepreke i iskušenja koje nam život nosi savladamo lakše, jednostavnije, bezbolnije. Da uvek kraj sebe imamo one sa kojima možemo podeliti svoju i njihovu radost i sreću, kako ćemo bol i tugu savladati lakše oslanjajući se jedni na druge, na bližnje svoje, porodicu, kumove, prave prijatelje…
Toliko saveta, toliko lepih i toplih reči koje je izgovorila jedna mudra starica sa puno ljubavi i topline, reči koje i dalje čujem kao eho… Nekada je malo reći HVALA!