Medenjaci

Posni medenjaci

 Kada kuću ispuni miris slatkoće i medenog ukusa i sama se vratim u vreme kada smo bile deca, kada smo nestrpljivo skakale oko stola čekajući da probamo upravo pečene medenjake, onako bez fila i dekoracije, koji mirišu specifično, sladunjavo, toplo, bogatog ukusa… 
Lepa neka vremena ostadoše za nama, da ih se sećamo i pričamo o njima, sa osmehom i nostalgijom za to davno prošlo vreme. Osta samo sećanje i miris medenih kolačića koji me i danas vrate u detinjstvo i naravno vrlo rado ih pripremam. Ovo je jedan od onih recepata koji se pamte. Ovako ih je naša nana pripremala, bez vagice i precizne gramaže (moram priznati ove recepte najviše volim) već onako sve se ,,meri,, velikom supenom kašikom. Nikada nisam dobila želju da odredim gramažu namirnica, ovako recept ostaje u originalu, a to mi je cilj. Sačuvati baš takve recepte od zaborava i sećanje na jednu divnu staricu, ljubav i sreću koju smo imale i bezbrižne dane detinjstva… da li zbog tog specifičnog ukusa, mirisa ili uspomena taj kolačić meni i danas ima posebnu slast. 

Potrebno je:
22 kašike ulja,
22 kašike vode,
22 kašike šećera,
4 kašike meda,
prstohvat soli,
800 g do1 kg brašna,
1 prašak za pecivo,
začin za medenjake, 
orašasti plodovi,
ili kombinacija začina,
1 kašika cimeta,
1/3 kašičice mlevenog karanfilića,
1/3 kašičice mlevenog muskatnog oraščića,
1/3 kašičice đumbira u prahu.

Šećerna glazura 
250 g šećera u prahu,
2 – 3 kašike vrele vode,
par kapi limunovog soka,
boja za kolače. 

Od ove mase mogu se dobiti 70 – 80  medenjaka… 

Priprema:
U pripremljeno brašno 700 – 800 g (ostalo se dodaje kasnije u toku mešenja po potrebi u zavisnosti od veličine kašike koju koristite za merenje tečnosti) dodati prašak za pecivo, prstohvat soli, šećer i začin za medenjake (u nedostatku začina za medenjake dodati kašiku cimeta, a zatim sami izabrati kombinaciju začina koju želite dodati u medenjake, kreirajte sami ukus po svojoj želji). Suve sastojke promešati i dodati tečne sastojke, ulje, vodu i med, sve dobro umesiti i sjediniti da se dobije testo koje nije previše tvrdo. Testo razvući na pek papir ili pobrašnjenu površinu na oko 1 cm debljine (ja uvek biram papir kao podlogu, lakše je odvajati kolačiće i ne bude suvišnog brašna po njima) vaditi kolačiće željenih oblika, ili kolutove koji mogu ostati prazni, a može se dodati lešnik, orah, badem… 

Kolačiće ređati u pleh obložen papirom za pečenje, u suprotnom je potrebno pleh nauljiti.
Medenjake peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko 10 minuta (u zavisnosti od jačine vaše rerne), vodeći računa da medenjaci prilikom pečenja ostanu svetliji. Ohlađene medenjake preliti šećernom glazurom belom ili obojenom i posuti šećerne mrvice…  

Priprema glazure:
Šećer u prahu prosejati da se uklone grudvice, po potrebi ponoviti postupak. U šećer lagano dodavati vrelu vodu i pripremiti šećerni preliv, vodeći računa da ne bude suviše tečan, u tom slučaju glazura ,,klizi,, sa medenjaka. Dodati par kapi limuna i boje po želji. Za dekoraciju upotrebiti kesu, u njoj naliti masu, iseći mali otvor i iscrtati šare na medenjaku po želji,  ili jednostavno preliti medenjake, mogu se takođe i utapati u šećernu glazuru. Tu već možete upotrebiti svoju maštu i naravno pozvati klince u pomoć ako ih ima u kući, oni su uvek puni ideja oko dekoracije mirisnih medenjaka. To im pruža mogućnost da sami naprave za sebe i prijatelje onakav medenjak kakav su uvek želeli da probaju ili pak poklone svom prijatelju. Biće to pravi doživljaj za sve naravno. Prelivene medenjake ostaviti u toploj prostoriji da se glazura pre služenja stegne. 
Posni medenjaci su odličan izbor za posluženje uz kafu ili čaj u vreme praznika i posta. 

You may also like...

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *