Popularna živa turšija kako su je zvale naše bake, a mi ostavile do danas isti način pripreme i sam naziv ovako pripremljenog povrća za zimu, izuzetno jednostavna priprema, kod nas generacijama unazad sačuvan recept i tradicionalna priprema baš kao nekad davno.
Potrebno je:
2 kg karfiola,
2 kg paprika – sorta bela duga,
2 kg šargarepa,
2 kg kornišona,
2 kg zelenog paradajza,
malo ljutih papričica (po želji),
veza peršuna,
veza celera,
biber u zrnu.
Preliv:
10 l vode,
500 g soli,
250 g šećera,
200 ml esencija,
10 g vinobrana.
10 g konzervansa.

Priprema:
Izabrati zdravo i lepo povrće.
Povrće dobro oprati u hladnoj vodi, karfiol odvojiti na manje komade – cvetiće, šargarepu po želji preseći na polovine ili četvrtine u koliko je krupnija, ređati u pripremljenoj posudi. Za pripremu zimnice najbolje je koristiti staklene tegle, mada se danas u ponudi mogu naći i razne plastične posude, u zavisnosti od potrebe biramo i veličinu posude koju ćemo koristiti. Pripremljeno povrće ređati naizmenično tako da u svakom redu bude paprike, paradajza, šargarepe, karfiola, kornišona, list peršuna, list celera i bibera u zrnu. Povrće ređati do vrha posude. Na vrhu posude staviti plastičnu ,,pahuljicu,, da povrće ne bi kasnije plivalo po površini.
Za preliv pripremiti 10 l vode, dodati so, šećer, esenciju, konzervans i vinobran, sve dobro promešati i ostaviti par sati da se svi sastojci rastvore u vodi i dobro sjedine. Pripremljen preliv naliti preko naređanog povrća, voditi računa da povrće bude dobro pritisnuto da ne ,,ispliva,, na površini vode, povrće mora biti ispod nivoa preliva. Posudu dobro zatvoriti i ostaviti na hladno mesto. Nakon desetak dana proveriti da li je upotrebljena količina soli dovoljna, ako želite dodati so, tečnost pažljivo odliti u drugu posudu i nakon toga vratiti ponovo u posudu sa turšijom, da bi količina soli bila svuda jednako raspoređena.
Nakon 20 – 30 dana turšija se može upotrebiti.

Da se zima doćeka spremno